fbpx
1procent

Organizacja
Pożytku
Publicznego
KOPIUJ KRS >

EnglishFrenchGermanPolishSpanish

Ufundujmy wspólnie popiersie Gen. Władysława Andersa do National Army Museum w Londynie!

Udostępnij

Pragniemy wspólnymi siłami naszych rodaków w kraju i na emigracji ufundować popiersie generała autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego – polskiego rzeźbiarza mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, Kawalera Orderu Orła Białego, członka Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, znanego przede wszystkim jako autor słynnego pomnika katyńskiego w Jersey City w USA.

Popiersie generała Władysława Andersa autorstwa Andrzeja Pityńskiego jest już w trakcie realizacji. Po jego ukończeniu zostanie ono przekazane do National Army Museum z siedzibą w Londynie. Dyrektor placówki – Justin Maciejewski, mający polskie korzenie, w najbliższych miesiącach planuje zorganizowanie wystawy poświęconej kampanii włoskiej w trakcie II wojny światowej. Kierownictwo Muzeum jest zdeterminowane, aby wykorzystać dotychczas zgromadzone obiekty, które znajdują się w zbiorach placówki. Pragną tym samym wyróżnić kluczową rolę generała Andersa i II Korpusu Polskiego w ramach 8. Armii Zjednoczonego Królestwa. Ufundowane wspólnie przez nas popiersie generała Andersa będzie wówczas znajdowało się w centralnym punkcie wystawy – stając się stałym elementem ekspozycji National Army Museum. Dzięki temu mamy niepowtarzalną szansę aby wspólnymi siłami spowodować, że setki tysięcy turystów z całego świata, którzy będą zwiedzać Muzeum w Londynie, będzie miało okazje bliżej zapoznać sie z bohaterską sylwetką gen. Władysława Andersa i niezwykłą historią heroicznej postawy żołnierzy II Korpusu Polskiego w trakcie II wojny światowej.

Celem Kampanii jest pozyskanie funduszy na wykonanie i odlew popiersia, jego zabezpieczenie oraz transport do Wielkiej Brytanii ze Stanów Zjednoczonych. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 65 tysięcy złotych.

Jesteśmy przekonani, że ta obywatelska i społeczna inicjatywa rzecz zaprezentowania naszej polskiej narracji historycznej w przestrzeni międzynarodowej to istotny krok na rzecz pozytywnej promocji Polski i naszego dziedzictwa na świecie.

Zapraszamy wszystkich, którym droga jest historia niepodległej RP do wsparcia realizacji tego szlachetnego celu.

Wierzymy, że razem może nam się to udać!

Pomagasz również “podając dalej” i nagłaśniając Kampanię!

Dziękujemy!

Zespół Instytutu im. gen. Władysława Andersa oraz Fundacji Skarbowości im. Jana Pawła II                                                    

#PokolenieJP2 #InstytutAndersa #pomnikandersa 

    Calculate Shipping