List Dyrektora Liceum w Krzemieńcu

List Dyrektora Liceum w Krzemieńcu

Zobacz oryginalny list: https://fundacjaskarbowosci.pl/2022/11/17/list-dyrektora-liceum-w-krzemiencu/

Zobacz tłumaczenie/googl/: 

 

Dzień dobry, Fundacja Skarbowości im. Jana Pawła II!

Liceum Wołyńskie im. Nestora Litopystii z siedzibą na Wołyniu na Ukrainie, w osobie dyrektora Wołodymyra Myszki, zwraca się do Państwa.

Do 2018 roku nasza szkoła była szkołą z internatem i opiekowała się rodzinami o niskich dochodach i ich dziećmi. Dziś opiekujemy się i uczymy dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Łącznie w tym roku uczy się u nas 602 dzieci, w tym 12 dzieci niepełnosprawnych i 13 dzieci objętych edukacją włączającą.

Nasze Liceum ma kilka budynków o różnym przeznaczeniu. Główne z nich to budynek edukacyjny i internat. Oprócz pomieszczeń mieszkalnych w akademiku znajduje się jadalnia, biblioteka, siłownia i jednostka medyczna.

Wraz z początkiem ofensywy rasistowskiej na Ukrainę nasze Liceum stało się schronieniem dla przesiedleńców wewnętrznych z terenów objętych działaniami wojennymi. Osoby te uratowały od śmierci życie swoje i swoich dzieci. 3 Od 11 marca 2022 r. do dziś przyjęliśmy ponad 400 osób, którym udzieliliśmy schronienia i wyżywienia. Dziś żyją ludzie z Chersonia, Mikołajowa, Dniepru, Doniecka, Ługańska i Zaporoża. Zima, mróz i zniszczenia zmuszają ich do szukania bezpiecznego schronienia na Ukrainie. Niewielu miało okazję pojechać do Europy. Najmłodsze dziecko, które objęliśmy schronieniem, miało trzy miesiące, a teraz 9-miesięczne dziecko mieszka z matką. Przyjęliśmy dzieci z miasta Pawłograd w obwodzie dniepropietrowskim na naukę i zakwaterowanie. To schronisko dla dzieci. Wśród nich są 3 sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej.

Staramy się stworzyć każdemu odpowiednie warunki do życia na naszych warunkach. Posiłki dla tych osób organizujemy bezpłatnie. Z produktami pomagają zwykli ludzie, organizacje publiczne i wolontariusze. To właśnie z tych produktów tworzymy menu. Zapewniamy pranie pościeli i odzieży.

  Przywozimy dla nich ubrania w ramach pomocy humanitarnej. Poszukujemy leków na ich leczenie. Wyposażamy również magazyn, w przypadku zagrożenia musimy chronić jednocześnie ponad 800 osób. Dlatego wyposażamy piwnice, wykonujemy wszelkiego rodzaju udogodnienia, ponieważ czas pobytu tam jest nieznany.

W związku z wojną i zniszczeniem infrastruktury, przede wszystkim elektrowni i stacji transformatorowych, jest wiele ważnych problemów do rozwiązania. Wymienię kilka głównych:

- zaopatrzenie w prąd - bez niego nic nie działa. Pomoże generator elektryczny (najlepiej diesel) trójfazowy o mocy 50 kW;

- panele fotowoltaiczne (kolektory słoneczne o mocy co najmniej 5 - 10 kW);

- trwałe powerbanki;

- bojlery elektryczne (na 100 - 200 litrów);

- suszarki elektryczne, bębny elektryczne do suszenia i prasowania odzieży;

- wyposażenie kuchni do jadalni - piekarniki, patelnie, termosy

(duże ilości);

- kominki elektryczne i grzejniki elektryczne;

- komputery, tablety, laptopy do nauczania studentów.

- na siłowni maszyny do ćwiczeń o różnych modyfikacjach (bieżnia,

rower, rolki itp.)

Lista tego, co jest potrzebne na co dzień, jest długa. Począwszy od zestawów higienicznych i żywnościowych, po odzież zimową, obuwie dla dorosłych i dzieci osób czasowo przesiedlonych. Zdarzają się przypadki, gdy dana osoba nie ma nic poza dokumentami potwierdzającymi jej tożsamość.

Dziękujemy  za pomoc Ukrainie, jej dorosłym i młodym obywatelom, że chcą żyć w pokoju i miłości. Dziękujemy wszystkim za jego dobre serce i czystą duszę. Wierzymy we wspólne Zwycięstwo dobra nad złem! Życzymy Wam wszystkim pokoju i spokoju, Waszym rodzinom, Waszym dzieciom wszystkiego najlepszego. Niech Bóg cię chroni!

Dyrektor Włodzimierz MISHKO.

 

 

Fundacja Skarbowości
"A jednak nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa wiecznie...."

św. Jan Paweł II

Kontakt:

tel/fax: 52 332 92 41 mob: 608 343 475 e-mail: biuro@fundacjaskarbowosci.pl

Adres

85-010 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 12/5 NIP 9532388239 / KRS 0000039541 / REGON 092910992

Konto bankowe:

BANK PEKAO S.A. I/O Bydgoszcz: 83 1240 1183 1111 0000 1291 2865 IBAN: PL 83 1240 1183 1111 0000 1291 2865 SWIFT: PKO PPL PW
WESPRZYJ!